Liigu edasi põhisisu juurde

Praegune eesnimekasutus

1991–tänapäev
  • Kultuur
    Lähiaeg

Viimaste kümnendite eesnimekasutust iseloomustab mitmekülgsus. Kõige enam torkab silma rahvusvahelisus. Esimest korda on tänapäevases eesnimekasutuses ring täis saanud ning moodi on tulnud 19.–20. sajandi vahetusel eelistatud nimed nagu Anette, Johanna, Lisette, Maria, Karl, Oskar. Lisaks on käibele tulnud uuemaid laene teistelt rahvastelt. Annabel, Laura, Sandra, Henri, Kevin, Robin. 

On täheldatud, et eri maade eelisnimestikes on kokkulangevusi. See kehtib ka Eesti kohta. Meie edetabelis leiduvad mujalgi populaarsed Elisabeth, Emilia, Emma, Iris, Mia, Nora, Olivia, Sofia, Andreas, Lukas, Magnus, Markus, Mattias, Oliver, Sander.  

Vähe pannakse vanu laennimesid, mille põhjuseks on see, et nende valik ei olnud omal ajal kuigi suur ning praegu on need vanemate ja vanavanemate nimed. Nii lähedaste põlvkondade nimesid lastele tavaliselt ei valita. Kasutuses on siiski Eva, Liisa, Pärtel, Villem. 

Uue joonena on hakatud lastele taas panema läbipaistva tähendusega, enamasti loodusnähtustele viitavaid nimesid nagu Säde, Kirsi, Lumi, Maru, Raju, Torm. Ka omakeelsete nimede puhul on tegemist nimevoolu taastulemisega, isegi mõned 1930. aastate nimed on üles leitud (näiteks Aino, Helmi, Kalju, Koit). 

Kategooriad: